Ön Germeli Beton Demeti Nakliye Ve Taşıma

Ön germeli beton demetleri, özel alaşımlı halatların kullanıldığı, üretim sahasında yekpare üretilen beton bloklara verilen isimdir. Yüksek mimari gerektiren yapılardan kullanılan ön germeli beton demetinin taşınmasında, özel amaçlı üretilmiş nakliye araçları kullanılır. Bu türden yüklerin büyük kapasitede olması nedeniyle, bindirme ve boşaltma işlemlerinin yanında, nakliye işlemleri de oldukça risklidir. Adana ön germeli beton demeti nakliye ve taşıma, yük kapasitesine uygun nakliye araçları, yetkili ve profesyonel sürücüler, teknik ekipler ile güvenli taşıma gerçekleştirir.

Ön Germeli Beton Demeti Nakliye Ve Taşıma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Ön germeli beton demetleri proje bazlı üretilir ve her bir demet yekpare olarak montaj sahasına nakledilmesi gerekir.

Bu tür beton demetleri;

  • Köprülerde,
  • Köprülü geçişlerde,
  • Silo mimarisinde,
  • Nükleer hücre mimarisinde,
  • Spor ve konser salonları gibi şehir mimarisinde,
  • Çeşitli tesislerin mimarisinde,
  • Çok katlı kulelerin mimarisinde,

Gibi çok farkı yapılar için üretilebilir. Ön germeli beton demetlerinin farklı yapılar için, farklı kapasitelerde üretilmiş olması, nakliye işlemlerinin standartlardan farklı olarak gerçekleştirilmesine neden olur. Demiryolu beton traversleri de ön germeli beton demeti olarak değerlendirilir.

Bu türden yüklerin nakliyesi standart araçlarla gerçekleştirilebilirken, köprü gibi yüksek mimari gerektiren yapıların bu türden bağlantı elamanları için, yüksek kapasiteli nakliye araçları kullanılır. Bu türden nakliyeler için, lowbed olarak isimlendirilen araçlar kullanılır. Bu türden araçlar, yükün kapasitene göre ayarlanabilen yapıya sahiptir.

Ön Germeli Beton Demeti Nakliye Ve Taşıma İşlemlerinde Olası Riskler

Tüm nakliye işlemleri olası riskler taşır. Yüksek kapasiteli ön germeli beton demetlerinin nakliye işlemleri ise, risk faktörünün daha fazla olduğu taşıma işlemleridir. Bu türden yüklerin uzunlukları, ağırlıkları, kavşak, köprü, dar kaplama geçişlerinde oldukça risklidir.

Keser Nakliyat‘ın tecrübesi, yük durumuna göre nakliye araçlarının ayarlanabilmesi risk faktörünü önemli ölçüde azaltır. Risk faktörünü azaltan bir diğer konuda, yüksek kapasiteli bu türden yüklerin taşınmasının projelendirilmiş olmasıdır. Keser Nakliyat bu tür projelerde etkinliğini göstererek, riskli konumlar için önceden önlem alarak, sorunsuz taşıma işlemini gerçekleştirir.

Ön Germeli Beton Demeti Nakliye Ve Taşıma

Ön Germeli Beton Demeti Nakliye Ve Taşıma İşlemlerinde Kullanılan Araçlar

Ön germeli beton demeti nakliye ve taşıma araçlarında, yükün durumuna göre ayarlanabilen römorklar kullanılır. Römorkların dingil sayısı, dingil başına düşen yük kapasitesi, güvenli taşımanın en önemli unsurlarıdır.

Ön germeli beton demetleri özel yükler olduğu için, önceden gerekli izinlerin alınmış olması, öncü ve artçı eskort araçların kalkış noktasından varış noktasına kadar nakliye aracına eşlik etmesi gerekir.

Riskli kavşakların geçişini kolaylaştırmak için, bazen ek ekipmanlarında bulundurulması gerekebilir. Nakliye işlemlerinde tecrübenin varlığı, ihtiyaç duyulan tüm araçların nakliyenin planlanmasına dahil edilmesini gerektirir.

Ön Germeli Beton Demeti Nakliye Ve Taşıma İşleminin Zamanlanması

Küçük yapıda ön germeli beton demetleri her zaman taşınabilir. Yüksek kapasiteli bu nevi yükün taşınmasında mutlaka zamanın belirlenmesi gerekir. Geçiş güzergahındaki trafik yoğunluğu, iklim koşulları, zorlu arazi şartları değerlendirilerek, taşıma zamanı belirlenir. Ani gelişen sorunlarla karşılaşılmaması durumunda, yüksek kapasiteli ön germeli beton demetleri de zamanında varış noktasına nakledilir.

Ön Germeli Beton Demeti Nakliye Ve Taşıma İşlemlerinde İstenen Belgeler

Ön germeli beton demeti nakliye ve taşıma işlemlerini yerine getirecek nakliye firmasının, karayollarından yetki belgelerini almış olması gerekir. Ayrıca nakliye aracını kullanacak sürücünün, yükün durumu ve aracın kapasitesine göre, taşımacılık yetki belgesi olarak da bilinen K1, K2, K3 gibi belgelere sahip olması gerekir. Ayrıca taşımacılık işlemi için SRC türünden belgelerinde olması gereklidir.

Ön Germeli Beton Demeti Nakliye Ve Taşıma Fiyatları

Standart nakliye araçlarına sığacak boyutla olan ön germeli beton demeti nakliyesinde, standart fiyatlanma işlemleri uygulanır. Standart nakliye araçlarına sığmayacak kapasitede ki ön germeli beton demeti taşımacılığında, yük kapasitesi, geçiş güzergahlarında ki olası riskler, kullanılan araçların özellikleri fiyatları belirler. Nakliyeyi yüklenecek firma ile görüşmeler sağlanarak, yükün özelliklerine ve nakliye güzergahına göre net fiyat belirlemesi yapılabilir.